Okolí stáje - OS Salma - Stáj Salma

Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Okolí stáje

Lednicko-ltický areál
Lednicko-valtický areál je krajinný celek o rozloze 283,09 km2 v okrese Břeclav. V prosinci 1996 byl zapsán do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO
a je považován za nejrozsáhlejší člověkem vymodelované území v Evropě. Stáj Salma je součástí cyklotras a turistických tras a nabízí mnoho příležitostí k poznávání památek.

Tato oblast na pomezí Moravy a Dolního Rakouska byla v průběhu 18. a 19. století knížecím rodem Lichtenštejnů zformována do podoby přírodního parku. Kromě obcí Valtice, Lednice (spojeny Bezručovou alejí z roku 1715) a Hlohovec jsou významnými krajinotvornými celky (uměle vysázený Boří les a Lednické rybníky). Areál zahrnuje také část lužního lesa při řece Dyji jižně od Břeclavi. V této krajině, kolem hlavních zámků v Lednici a ve Valticích jsou roztroušeny drobné stavby, tzv. salety:

 •    Kolonáda na Reistně

 •    Belvedér

 •    Dianin chrám

 •    Kaple sv. Huberta

 •    Hraniční zámeček

 •    Tři Grácie

 •    Rybniční zámeček

 •    Nový dvůr

 •    Apollónův chrám

 •    Lovecký zámeček

 •    Janův hrad

 •    Minaret

 •    Obelisk

 •    Pohansko

 •    Zámeček Lány

zdroj na Wikipedia kde najdete třeba jen inspiraci pro Vaši návštěvu této lokality

Zámek Lednice
Zámek Lednice se nachází v obci Lednice na pravém břehu
řeky Dyje, přibližně 5 km od stáje Salma. Dnešní podobu získal zámek při rozsáhlé rekonstrukci z poloviny 19.století v slohu imitujícím anglickou tudorovskou gotiku. Velkolepá je i výzdoba interiérů vyřezávanými kazetovými stropy, původním historickým nábytkem či pozoruhodným, šestatřicetistupňovým dřevěným schodištěm v knihovně, které vedlo do ložnice knížat a bylo vyrobeno bez použití jediného hřebíku. Ve většině společenských prostorů jsou postaveny mramorové krby. Z pravé strany k zámku přiléhá rozsáhlý skleník postavený v letech 1834 a 1835. V okolí zámku se rozkládá rozsáhlý zámecký park vybudovaný na počátku 19. století. V parku se nachází mnoho vzácných dřevin, rybníků a zajímavých staveb: Minaret z roku 1798, Janův hrad – pseudogotická napodobenina hradní zříceniny, nebo Lovecký zámeček.
Otevírací dobu a veškeré podrobnosti o prohlídkách naleznete zde: www.zamek-lednice.cz

Minaret
Minaret je 60 metrů vysoká romantická rozhledna. Nachází se v areálu zámeckého parku Lednice a je součástí lednicko-valtického areálu. Jedná se o nejstarší dochovanou rozhlednu na našem území a zároveň o jediný minaret v České republice. Také je to nejvyšší budova tohoto typu mimo islámské země
.

Janův hrad
Janův hrad stojí mezi obcemi Lednice, Podivín a Ladná v okrese Břeclav, nedaleko zámku Lednice. Je skryt uprostřed lužních lesů na ostrohu Staré Dyje.
Hrad je dostupný ze silnice vedoucí z Lednice do Podivína, odbočkou za můstkem přes Starou Dyji. Také je možné se k hradu dostat po stezce, která vede z Lednice okolo Loveckého zámečku směrem na Ladnou. Další možností je plavba lodní dopravou od zámku Lednice nebo z Břeclavi.

Lednické rybníky

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky je součástí Lednicko-valtického areálu. Byla vyhlášena v roce 1953 na rozloze 552,5 ha k ochraně významného hnízdiště vodních ptáků. Rezervace se skládá z pěti rybníků z nichž čtyři leží na potoce Včelínku.

Apollónův chrám
Chrám se nachází na návrší (220 m n. m.) na břehu Mlýnského rybníka, nedaleko silnice spojující města Lednice a Břeclav (parkoviště naproti kempu Apollo). Okolo chrámu vede značená turistická trasa spojující města Lednice a Valtice, ve vzdálenosti cca 1,5 km je železniční zastávka "Lednice rybníky" (Trať 247 Břeclav – Lednice)

Lovecký zámeček
Lovecký zámeček je jednou z drobných staveb Lednicko-valtického areálu. Klasicistní zámeček stojí při cestě z Lednice k Janohradu a do Kančí obory asi 2 km východně od Lednice. Byl postaven v letech 1805 - 1806 podle návrhu Josefa Hardmutha. Zámeček je volně stojící dvoupodlažní budova, v prvním patře s lodžií vymezenou šesti toskánskými sloupy na hranolových podstavcích spojených kuželovou balustrádou, na nichž spočívá nízká střecha. Pod lodžií je v přízemí trojosé půlkruhově zaklenuté podloubí.
Stavba sloužila jako hájovna a z terasy umožňovala panstvu sledovat Parforsní hony konané na louce před hájovnou.
Budova náležela po r. 1945 Krajskému středisku státní památkové péče v Brně a sloužila jako ornitologická pozorovatelna. Po r. 1990 byla prodána soukromému vlastníkovi.
Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Tři Grácie
Sousoší tří antických bohyní od Martina Fischera, které původně stávalo v lednickém zámeckém parku, bylo v roce 1825 přemístěno na vyvýšeninu nad Prostředním
rybníkem a obestavěno kolonádou podle projektu Johanna Karla Engela.

Kaple sv. Huberta
Stavba Lednicko-valtického areálu postavenou v roce 1855 podle plánů Jiřího Wingelmüllera stavitelem Janem Heidrichem, je lesní kaple zasvěcená patronovi lovců -
svatému Hubertu. Kaple stojí na lesní světlině v Bořím lese a je oblíbeným místem rodinných pikniků.

Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky